X
X

Plesk Panel Nedir? Ne İşe Yarar?

AnasayfaYazılarHostingPlesk Panel Nedir? Ne İşe Yarar?

Sunucu kurulumu ve yönetimi; bu konuda bilgisi olmayan insanların yapabileceği türden bir iş değildir. Bu noktada, kontrol panelleri devreye girer. Onlar sayesinde günlük site kullanıcıları; herhangi bir kod yazmaya gerek dahi duymadan internette çevrimiçi kimlik oluşturma şansını elde ederler. 2021 yılında olduğumuz şu günlerde en çok tercih edilen kontrol panellerinin başında Plesk Panel gelir. Peki, Plesk Panel ne işe yarar? Gelin, bu konu hakkında bilgi verelim!

İnternet dünyasının var olmasını sağlayan en önemli etmen web siteleridir. Ancak, web sitelerinin belirli bir çalışma prensibi vardır. Bir başka deyişle, internet sitesinin ziyaretçiler tarafından erişilebilir olması adına web hosting’e sahip olması şarttır. İnternet sitelerinin sunucuya erişimleri olmadığı takdirde erişilebilir olmaları söz konusu değildir.

 

Plesk Panel Hangi Özelliklere Sahiptir?

Kontrol paneli denildiği zaman herkesin aklına cPanel ile beraber Plesk Panel gelir. Kullanıcı sayısı bir hayli fazla olan Plesk Panel; güncel tarih itibariyle 11 milyondan fazla sitenin yönetilmesinde fayda sağlamaktadır. Bünyesinde bir internet sitesinin ihtiyacı olan her şey vardır. Bir başka deyişle, Plesk sayesinde kullanıcılar FTP hesabı ve mail hesabı oluşturma, domain ekleme sürecini başarıyla gerçekleştirme, domain dosyalarını idare etme, MySQL veritabanı oluşturma gibi internet sitesinin yönetimi için elzem olan tüm işlemleri yapma şansına erişirler. Bunun yanı sıra, Plesk Panel kullanımı ve kurulumu oldukça kolaydır. Paylaşımlı hosting paketlerine ek olarak VPS veya dedicated hosting panellerinde de kolay bir şekilde kullanılmalarına rastlanır.

Plesk Panel’i avantajlı hale getiren çok sayıda özelliği vardır. Her şeyden önce, kullanım kolaylığı vaat eden grafik arayüzü vardır. Panelde yapılması gereken tüm işlemler kategoriler halinde sınıflandırılmıştır. Bu sayede, ilk defa Plesk Panel kullanan kişilere önemli bir rehberlik sunulur. Yalnızca tek tıkla kurulum işlemlerinin tamamlanması ciddi bir avantajdır. Örneğin, WordPress gibi platformları en kısa sürede kurmak mümkündür. Ayrıca, eklenti yönetimi de en iyi şekilde yapılır. Hatta, doğrudan Plesk üzerinden eklenti bulmak, yüklemek ve yönetimini yapmak söz konusudur. Bunun yanı sıra, ana hesap tarafından farklı izinlerin verilebildiği birtakım kullanıcı hesapları da oluşturulabilir.

Neden Plesk Panel Tercih Edilmelidir?

Plesk Panel; sahip olduğu özellikler sayesinde cPanel kadar popüler olmayı hak eder. Takdir edersiniz ki, günümüz dünyasının en önemli teknolojik araçlarının başında akıllı telefonlar ve tabletler geliyor. Plesk; bu konuda da avantaja sahip! Kullanıcılara sunmuş olduğu mobil uygulama ile onların cep telefonları veya tabletleri üzerinden kontrol paneline erişim sağlamalarını mümkün kılıyor. Bu sayede, kullanıcılar; nerede olduklarından bağımsız bir şekilde tüm işlemlerini mobil cihazlardan yapma şansına erişiyorlar. Bilgisayardan yapılabilen her işlemi akıllı telefon veya tabletten de yapmaya yarayan mobil uygulama; Plesk Panel’in sahip olduğu avantajlardan yalnızca birisi! Mobil uygulamanın sahip olduğu bir diğer avantaj ise sunucu izlemeyi mümkün kılmasıdır. Bir başka deyişle, kullanıcılar; sunucuların durumunu görme ve herhangi bir sorunu tespit etme şansına erişirler.

 

Güvenlik; internet dünyası adına hayati öneme sahip! Plesk; sahip olduğu araçlar sayesinde hem hizmet verdiği sitenin hem de kendisinin siber güvenliğini sonuna kadar sağlar. Bilhassa 7/24 çalışan Fail2Ban yazılımı ile sunucuya yapılan saldırılar saniyesinde önlenir. Buna ek olarak, tehlikeli olarak işaretlenen ziyaretçiler siteden uzaklaştırılır.

Sonuç olarak, Plesk Panel; internet sitesine sahip olan herkes tarafından tercih edilebilir. Hem Linux hem de Windows sunucularda sorunsuz bir şekilde çalışmasıyla farkını ortaya koyar.


Top